O MNE

Ako vznikla Maková deva?

Volám sa Lucia, žijem na Horehroní a som mamou dvoch malých drobcov. Keď mi to deti dovolia :-), tak sa venujem tvorbe ručných výrobkov. Veľmi rada pracujem s vlnou. Je veľmi tvárna a dá sa z nej vytvoriť množstvo rôznych výrobkov. Pod mojimi rukami ju pretváram na háčkované a plstené výrobky. 

Okrem jemných vlnených klbiek mi oku lahodia i kvety divých makov. Tieto moje vášne som spojila a vytvorila si vlastný projekt - Makovú devu. Pod touto značkou oficiálne tvorím od novembra 2019, keď som bola s mojim prvým dieťaťom na materskej dovolenke.

Môj vzťah k ručným prácam?

Horehronie je kraj plný zvykov, tradícii a remesiel. Nemohla som k nim neprivoňať. Vyrastala som medzi ľuďmi, pre ktorých neboli tradície cudzie. Dali mi do života veľa, veľa ma naučili. Neboli to iba ľudia čo ma ovplyvnili, ale aj príroda. Od mala som rada zbierala bylinky, lesné plody či iné prírodniny, z ktorých som vyrábala rôzne dekorácie. 

Od detstva rada tvorím, skúšam nové veci. Pletenie náramkov, decoupage, vyšívanie, háčkovanie, plstenie, tkanie... Vždy som sa veľmi tešila z vlastnoručne vyrobeného výrobku. Bola som na seba hrdá, keď som rôzne druhy materiálu pretavila do konečného výrobku, ktorý sa dal používať :-D

Prečo práve výrobky z prírodných materiálov?

Ľudia dnes vedia oceniť ručnú výrobu, poctivé remeslo a dávajú si záležať aj na výbere kvalitných materiálov. Pre človeka sú prírodné materiály prirodzené. Preto tieto materiály (vlna, bavlna, ľan) uprednostňujem i pri svojej tvorbe a to predovšetkým pre ich vlastnosti - nedráždia pokožku, sú príjemnejšie na dotyk, zbytočne neprehrievajú telo, pokožka môže prirodzene dýchať lebo sú vzdušné.

Ďalšia spätosť s prírodou

Ako ste si mohli všimnúť, rada svoje výrobky fotím priamo v prírode. Nemám rada papierové či iné umelé kulisy. Rada beriem svoje výtvory do prírody, kde pre ne hľadám tú správnu kompozíciu.

Značka Regionálny produkt HOREHRONIE

Od roku 2021 sa môžu niektoré moje výrobky pýšiť značkou Regionálny produkt HOREHRONIE. Je to vlastne značka kvality, ktorá sa používa na označenie produktov a služieb so zaručeným pôvodom v regióne Horehronie a ich jedinečným vzťahom k regiónu.

Maková deva vznikla z lásky k ručnej výrobe, remeslám a prírode... Maková deva stále rastie a vyvíja sa...

Lucia