Prečo nosiť merino vlnu v zime aj v lete

21.05.2020

Jemné vlákna merino vlny majú veľa vlastností, vďaka ktorým je ideálnym materiálom na výrobu odevov. Mnohí z nás považujú vlnu za typický izolátor chladného počasia. Vlnené výrobky spájame so zimnými šatníkmi. Na prvý pohľad to môže znieť zvláštne, ale merino vlna je vďaka svojim vlastnostiam skutočne perfektná na celoročné použitie.

V ČOM JE TO TAJOMSTVO?
Merino vlna je prírodné vlákno pochádzajúce z oviec merino. Ovce merino sú jedným z najstarších a najrozšírejších plemien oviec na svete. Meriná žijú v extrémnych prostrediach a vo vysokých nadmorských výškach. Ich rúno je teda stavané na extrémne nízke (okolo -20 ° C) aj vysoké teploty (okolo 35 ° C). Izolačné a teplé v zime, ale priedušné a ľahké v lete. Na rovnakom princípe fungujú aj výrobky z merino vlny, keď ich nosíme.

REGULUJE TEPLOTU
Merino vlna je vynikajúci termoregulátor. Vlnu tvorí z 85 % vzduch, poskytuje veľmi príjemnú izoláciu a teplo. Vlna udržuje naše telo v teple, pretože jej prirodzene zvlnené vlákno zachytáva veľké množstvo vzduchu. Vlna reguluje teplotu a uvoľňuje prebytočné telesné teplo do chladnejšieho prostredia. Vlna absorbuje a odparuje vlhkosť efektívnejšie ako väčšina iných textílií. Môže absorbovať až tretinu svojej vlastnej vlhkosti.


POHODLNÉ NOSENIE
Keď sa povie vlna, často nám napadne svrbenie. To závisí od hrúbky vlákna. Štandardná vlna má väčšie, širšie vlákna, ktoré sú menej pružné a dráždia našu pokožku. To však nie je prípad merino vlny. Merino vlna je jedným z najjemnejších rún. Je to vďaka jemným vláknam vlny. Hrúbka ľudského vlasu je medzi 60 a 180 mikrónmi. Vlákno merino vlny má hrúbku iba 17 mikrónov. Merino vlákna sa jemne ohýbajú pri kontakte s našim telom, preto nám poskytujú dokonalé pohodlie.


JE DOBRÁ PRE NAŠU KOŽU
Merino vlna je antialergická. Vďaka tomu je ideálna pre citlivú pokožku (aj detskú). V niektorých prípadoch môže dokonca zmierniť príznaky ekzému.


OCHRANA PRED UV ŽIARENÍM
Merino vlna pomáha prirodzene chrániť našu pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi. Vlna je prirodzenou UV bránou, takže pokožka je chránená pred škodlivým UV žiarením. Väčšina merino produktov má UV faktor medzi 30-50. Aj keď nosenie merino vlny neznamená, že by sme mali prestať používať krém na opaľovanie, ale dodáva ďalšiu vrstvu ochrany pred škodlivými lúčmi.


ODOLNOSŤ VOČI ZÁPACHU A DOBRÁ ÚDRŽBA
Merino vlna nám pomôže zostať sviežimi aj počas najteplejších letných dní. Lanolín, nachádzajúci sa vo vlákne, dáva výrobkom z merino vlny antibakteriálne vlastnosti. Vlna je natoľko schopná účinne odvádzať vlhkosť, že baktérie spôsobujúce zápach nemajú vlhké prostredie, v ktorom by sa množili. Pomáha to predchádzať zápachu, čo znamená, že naše oblečenie sa môže nosiť celé dni bez prania. Oblečenie (pokiaľ nie je fyzicky špinavé) treba nechať iba raz za čas vyvetrať na čerstvom vzduchu.


NEKRČIVÝ MATERIÁL
Vlákna z merino vlny majú elastické vlastnosti, takže odev sa nekrčí. Preto je oblečenie z merino vlny ideálne na cestovanie. Keď ho vytiahneme z kufra, hneď získa svoj pôvodný tvar.


S merino vlnou rada pracujem aj ja. Háčkujem z nej veci predovšetkým pre detičky, pretože majú jemnú a citlivú pokožku. Aj môjho synčeka, ktorý rád spáva v kočíku, pravidelne zakrývam takouto dekou.