VÝBER PRIADZE

Správny výber priadze zohráva pri háčkovaní veľkú úlohu. Pred tým, ako začnete háčkovať, je dobré si odpovedať na niekoľko základných otázok: 

  • čo idem háčkovať, resp. na aký účel sa bude daný výrobok používať,
  • pre koho idem háčkovať,
  • a na aké ročné obdobie je výrobok určený.

Ako môže účel použitia ovplyvniť výber priadze? Dosť zásadne. Na nasledujúcich riadkoch vám dám pár overených tipov, čomu by ste sa mali radšej vyhnúť. A naopak, akú priadzu na konkrétny výrobok použiť, aby ste dosiahli, čo najlepší výsledok.

Napríklad na detské oblečenie sa hodia ľahké, jemné a hladké priadze. Chlpaté a načechrané vlny nie sú pre bábätká príliš vhodné, pretože chĺpky z vlny by sa mohli dostať dieťatku do úst, nosa alebo očí. 

Na veľmi namáhané oblečenie ako sú ponožky je potrebná pevná priadza, ale napríklad na bolerko k šatám môžeme použiť efektnú priadzu - ľahkú, chlpatú, prípadne s leskom alebo metalickým vláknom.

Oblečenie, ktoré chceme nosiť priamo na tele, by malo byť vyhotovené z jemnejších priadzí, aby pokožku zbytočne nedráždilo a neškriabalo. Naopak, vrchné oblečenie, ktoré nebude priamo v kontakte s pokožkou, znesie aj hrubšiu a drsnejšiu vlnu. 

Materiál na čiapky, čelenky, šály či šatky musí zodpovedať ročnému obdobiu, v ktorom ich budeme nosiť. Ale i počasiu a aktuálnej teplote. V zime by nás mali výrobky chrániť proti chladu a vetru. V lete by nás mali zase ochladzovať a sať prebytočnú vlhkosť.

Príjemný pocit nosenia teda závisí od správnej voľby vlny. Či sa už rozhodnete pre priadzu z prírodných (živočíšnych alebo rastlinných) vlákien, syntetických alebo zmesových (kombinácia niekoľkých druhov) je len na vás. Dôležité je, aby ste sa v nej vy alebo budúci majiteľ cítili príjemne, a aby sa nevyskytli žiadne alergické reakcie či neznášanlivosť pokožky na určitý druh vlákna. 

Bližšie vám popíšem niektoré prírodné priadze a ich vlastnosti, ktoré ja osobne najviac požívam pri svoje práci. Verím, že aj to vám pomôže vybrať čo najvhodnejšiu priadzu na výrobok, ktorý sa rozhodnete uháčkovať.

MERINO

Merino vlna je prírodné vlákno pochádzajúce z oviec merino. Ovce merino sú jedným z najstarších a najväčších plemien oviec na svete. Merino vlna je vynikajúci termoregulátor. Túto vlnu tvorí až 85 % vzduchu, poskytuje teda veľmi príjemnú izoláciu a udržiava naše telo v teple. Merino vlna dokáže regulovať našu teplotu a absorbovať vlhkosť. Vlna absorbuje a odparuje vlhkosť efektívnejšie ako väčšina ostatných textílií. 

Keď sa povie vlna, často nás napadne svrbenie. Štandardná vlna má väčšie, širšie vlákna, ktoré sú menej pružné a dráždia našu pokožku. To však nie je prípad merino vlny. Merino vlna je jedným z najjemnejším rún. Priadza z merino ovečiek je jemná, mäkká, hebká a hladká. Na rozdiel od bežnej ovčej vlny, merino neškriabe a nedráždi. Vďaka tomu je ideálna pre detičky, bábätká i ľudí s citlivou pokožkou. 

Merino vlna pomáha i prirodzene chrániť našu pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi. Vlna je prirodzenou UV bránou, takže pokožka je chránená pred škodlivým UV žiarením. Väčšina merino produktov má UV faktor medzi 30-50. Aj keď nosenie merino vlny neznamená, že by sme mali prestať používať krém na opaľovanie, ale dodáva ďalšiu vrstvu ochrany pred škodlivými lúčmi. 

Merino vlna nám pomáha zostať sviežimi aj počas najteplejších letných dní. Vlna je natoľko schopná účinne odvádzať vlhkosť, že baktérie spôsobujúce zápach nemajú vlhké prostredie, v ktorom by sa množili. Pomáha teda účinne predchádzať zápachu.

ALPAKA

Alpaka je srsť lamy alpaky chovanej v Andách v Južnej Amerike. Keďže lamy žijú vo vysokých nadmorským výškach, vlna alpaky sa prispôsobila a svoje nositeľky chráni čo najlepšie pred nepriaznivým počasím. Vďaka tomu je alpaka až 7-krát hrejivejšia ako ovčia vlna. Pri nízkych teplotách uchováva telesné teplo lepšie než akákoľvek iná vlna. V lete dokážu vlákna vyrovnávať teplotu, pretože vie odrážať teplo. Výborne saje vlhkosť a napriek tomu udržiava telo v teple a suchu. 

Vlna je ľahká, veľmi jemná, mäkká a príjemná na dotyk. Je ideálna pre odevy, ktoré sa nosia priamo na koži. Tak isto, ako merino vlna, je vhodná pre detskú a citlivú pokožku, ale i alergikov. 

BAVLNA

Bavlna sa získava z plodov bavlníka. Je to najrozšírenejšia plodina používaná na výrobu odevných priadzí. Je priedušná, relatívne pevná a je schopná absorbovať pomerne veľa vlhkosti. Bavlna je chladivá a príjemná na nosenie. Preto je veľmi vhodná na oblečenie, ktoré sa nosí v lete - topy, pulóvre. Ale berte do úvahy aj to, že bavlna je o niečo ťažšia priadza ako merino či alpaka, ale vďaka tomu je veľmi odolná.

Za najkvalitnejšie sú považované dlhovláknové druhy bavlny bežne označované ako "egyptská" bavlna. Táto bavlna je náročnejšie na pestovateľské podmienky a preto je aj drahšie.

ĽAN

Ľan patrí medzi najstaršie textilné plodiny. Ľanové vlákna sa získavajú zo stoniek rastlín a sú pevnejšie, dlhšie ale menej pružné a tvrdšie ako bavlnené. Ľan je za mokra až o 30 % pevnejší ako za sucha. Ľanové priadze sú zvyčajne tvrdé a menej poddajné. Vďaka ich vlastnostiam ako je priedušnosť, nasiakavosť a chladivosť sú vhodné na letné úplety. Za najväčšie negatívum ľanových vlákien sa považuje ich veľká krčivosť. Spracovanie ľanu je o niečo náročnejšie ako spracovanie bavlny a preto sú ľanové priadze drahšie ako bavlnené.