Maková deva

Ako vznikla Maková deva

Volám sa Lucia a žijem v malebnej dedinke na Horehroní. Spolu s manželom vychovávame dvoch malých drobcov. Popri starostlivosti o deti si vždy nájdem trochu času na svoju sebarealizáciu - tvorbu ručných výrobkov. Veľmi rada pracujem s jemnou a poddajnou vlnou. Pod mojimi rukami ju pretváram na háčkované a plstené výrobky. 

Okrem jemných vlnených klbiek mi oku lahodia i kvety divých makov. Tieto moje vášne som spojila a vytvorila si vlastný projekt - Makovú devu. Pod touto značkou som začala oficiálne tvoriť od novembra 2019 počas materskej dovolenky. 

Maková deva je môj "útek z reality", moja psychohygiena. Otvorila mi dvere do sveta vlastného sebavyjadrenia a nekonečného tvorenia.

Môj vzťah k ručným prácam

Horehronie je kraj plný zvykov, tradícii a remesiel. Nemohla som k nim neprivoňať. Vyrastala som medzi ľuďmi, pre ktorých neboli tradície cudzie. Dali mi do života veľa, veľa ma naučili. Neboli to iba ľudia čo ma ovplyvnili, ale aj príroda. Od mala som rada zbierala bylinky, lesné plody či iné prírodniny, z ktorých som vyrábala rôzne dekorácie. 

Od detstva rada tvorím, skúšam nové veci. Pletenie náramkov, decoupage, vyšívanie, háčkovanie, plstenie, tkanie... Vždy som sa veľmi tešila z vlastnoručne vyrobeného výrobku. Bola som na seba hrdá, keď som rôzne druhy materiálu pretavila do konečného výrobku, ktorý sa dal používať :-D

Prečo práve výrobky z prírodných materiálov?

Ľudia dnes vedia oceniť ručnú výrobu, vracajú sa k hodnotám poctivého remesla a dávajú si záležať aj na výbere kvalitných materiálov. Pre človeka sú najprirodzenejšie práve materiály prírody (vlna, bavlna, ľan). Uprednostňujem ich pri svojej tvorbe a to predovšetkým pre ich vlastnosti - nedráždia pokožku, sú príjemnejšie na dotyk, zbytočne neprehrievajú telo, pokožka môže prirodzene dýchať lebo sú vzdušné.

Značka Regionálny produkt HOREHRONIE

Od roku 2021 sa môžu niektoré moje výrobky pýšiť značkou Regionálny produkt HOREHRONIE. Je to značka kvality, ktorá sa používa na označenie produktov a služieb so zaručeným pôvodom v regióne Horehronie a ich jedinečným vzťahom k regiónu a prírode.

Maková deva vznikla z lásky k ručnej výrobe, remeslám a prírode... Maková deva stále rastie a vyvíja sa...

Lucia